Uusi-Seelanti: työpäivälaskuri
Uusi-Seelanti 2026: 248–250 työpäivää alueesta riippuen. Valtakunnallisia juhlapyhiä on 11, ja alueilla on lisäksi omia pyhiä. Tarkka luku löytyy alla olevasta taulukosta tai laskurista, kun valitset alueen.
Uusi-Seelanti 2026 lyhyesti
Työpäivien määrä riippuu alueesta. Valitse alue nähdäksesi tarkan luvun.
Virheellinen päiväväli.
Tietojen lataaminen epäonnistui.
Juhlapyhät 2026
Tammikuu
- 1. tammi Torstaina New Year's Day
- 2. tammi Perjantaina Day after New Year's Day
- 19. tammi Maanantaina Wellington Anniversary Day Greater Wellington, Manawatū Whanganui
- 26. tammi Maanantaina Auckland/Northland Anniversary Day (Auckland Anniversary Day) Auckland, Northland, Waikato, Gisborne, Bay of Plenty
Helmikuu
- 2. helmi Maanantaina Nelson Anniversary Day Nelson
- 6. helmi Perjantaina Waitangi Day
Maaliskuu
- 9. maalis Maanantaina Taranaki Anniversary Day Taranaki
- 23. maalis Maanantaina Otago Anniversary Day Otago
Huhtikuu
- 3. huhti Perjantaina Good Friday
- 6. huhti Maanantaina Easter Monday
- 7. huhti Tiistaina Southland Anniversary Day Southland
- 27. huhti Maanantaina Anzac Day
Kesäkuu
- 1. kesä Maanantaina King's Birthday
Heinäkuu
- 10. heinä Perjantaina Matariki
Syyskuu
- 28. syys Maanantaina Dominion Day (Canterbury (South) Anniversary Day) Canterbury
Lokakuu
- 23. loka Perjantaina Hawke's Bay Anniversary Day Hawke's Bay
- 26. loka Maanantaina Labour Day
Marraskuu
- 2. marras Maanantaina Marlborough Anniversary Day Marlborough
- 13. marras Perjantaina Canterbury (North & Central) Anniversary Day (Canterbury Anniversary Day) Canterbury
- 30. marras Maanantaina Chatham Islands Anniversary Day Chatham Islands Territory
- 30. marras Maanantaina Westland Anniversary Day Te Tai o Poutini
Joulukuu
- 25. joulu Perjantaina Christmas Day Seuraava
- 28. joulu Maanantaina Boxing Day
Työpäivät kuukausittain 2026, vain valtakunnalliset pyhät
| Kuukausi | Työpäiviä | Tunnit | Juhlapyhät |
|---|---|---|---|
| Tammikuu 1.1. New Year's Day, 2.1. Day after New Year's Day | 20 | 160 | 1.1. New Year's Day, 2.1. Day after New Year's Day |
| Helmikuu 6.2. Waitangi Day | 19 | 152 | 6.2. Waitangi Day |
| Maaliskuu | 22 | 176 | |
| Huhtikuu 3.4. Good Friday, 6.4. Easter Monday, 27.4. Anzac Day | 19 | 152 | 3.4. Good Friday, 6.4. Easter Monday, 27.4. Anzac Day |
| Toukokuu | 21 | 168 | |
| Kesäkuu 1.6. King's Birthday | 21 | 168 | 1.6. King's Birthday |
| Heinäkuu 10.7. Matariki | 22 | 176 | 10.7. Matariki |
| Elokuu | 21 | 168 | |
| Syyskuu | 22 | 176 | |
| Lokakuu 26.10. Labour Day | 21 | 168 | 26.10. Labour Day |
| Marraskuu | 21 | 168 | |
| Joulukuu 25.12. Christmas Day, 28.12. Boxing Day | 21 | 168 | 25.12. Christmas Day, 28.12. Boxing Day |
| Yhteensä | 250 | 2000 |
Työpäivät alueittain 2026
| Alue | Työpäiviä | Tunnit | Alueen omat pyhät arkipäivinä |
|---|---|---|---|
| Auckland26.1. Auckland/Northland Anniversary Day (Auckland Anniversary Day) | 249 | 1992 | 26.1. Auckland/Northland Anniversary Day (Auckland Anniversary Day) |
| Bay of Plenty26.1. Auckland/Northland Anniversary Day (Auckland Anniversary Day) | 249 | 1992 | 26.1. Auckland/Northland Anniversary Day (Auckland Anniversary Day) |
| Canterbury28.9. Dominion Day (Canterbury (South) Anniversary Day), 13.11. Canterbury (North & Central) Anniversary Day (Canterbury Anniversary Day) | 248 | 1984 | 28.9. Dominion Day (Canterbury (South) Anniversary Day), 13.11. Canterbury (North & Central) Anniversary Day (Canterbury Anniversary Day) |
| Chatham Islands Territory30.11. Chatham Islands Anniversary Day | 249 | 1992 | 30.11. Chatham Islands Anniversary Day |
| Gisborne26.1. Auckland/Northland Anniversary Day (Auckland Anniversary Day) | 249 | 1992 | 26.1. Auckland/Northland Anniversary Day (Auckland Anniversary Day) |
| Greater Wellington19.1. Wellington Anniversary Day | 249 | 1992 | 19.1. Wellington Anniversary Day |
| Hawke's Bay23.10. Hawke's Bay Anniversary Day | 249 | 1992 | 23.10. Hawke's Bay Anniversary Day |
| Manawatū Whanganui19.1. Wellington Anniversary Day | 249 | 1992 | 19.1. Wellington Anniversary Day |
| Marlborough2.11. Marlborough Anniversary Day | 249 | 1992 | 2.11. Marlborough Anniversary Day |
| Nelson2.2. Nelson Anniversary Day | 249 | 1992 | 2.2. Nelson Anniversary Day |
| Northland26.1. Auckland/Northland Anniversary Day (Auckland Anniversary Day) | 249 | 1992 | 26.1. Auckland/Northland Anniversary Day (Auckland Anniversary Day) |
| Otago23.3. Otago Anniversary Day | 249 | 1992 | 23.3. Otago Anniversary Day |
| Southland7.4. Southland Anniversary Day | 249 | 1992 | 7.4. Southland Anniversary Day |
| Taranaki9.3. Taranaki Anniversary Day | 249 | 1992 | 9.3. Taranaki Anniversary Day |
| Te Tai o Poutini30.11. Westland Anniversary Day | 249 | 1992 | 30.11. Westland Anniversary Day |
| Waikato26.1. Auckland/Northland Anniversary Day (Auckland Anniversary Day) | 249 | 1992 | 26.1. Auckland/Northland Anniversary Day (Auckland Anniversary Day) |
| Muut alueet | 250 | 2000 | vain valtakunnalliset pyhät |
Miten se toimii?
Tämä laskuri laskee työpäivät, juhlapyhät ja lyhennetyt työpäivät valitulle maalle ja ajanjaksolle. Työpäivä on jokainen viikonlopun (lauantai ja sunnuntai, Egyptissä perjantai ja lauantai) ulkopuolinen päivä, joka ei ole juhlapyhä. Lyhennetyt työpäivät: Virossa uudenvuodenpäivää, itsenäisyyspäivää, voitonpäivää ja jouluaattoa välittömästi edeltävä työpäivä on 3 tuntia lyhyempi. Latviassa ja Liettuassa jokaista juhlapyhää välittömästi edeltävä työpäivä on tunnin lyhyempi (Latvian työlaki § 135, Liettuan työlaki 112 §).
Pyhätiedot tulevat Nager.Date julkisesta juhlapyhatietokannasta, jota päivitetään vuosittain.
Usein kysytyt kysymykset
Mitä lasketaan työpäiväksi?
Mikä on lyhennetty työpäivä?
Miksi jotkin juhlapyhät eivät vähennä työpäivien määrää?
Miten vuoden työtunnit lasketaan?
Työpäivät ja juhlapyhät muissa maissa
- Ahvenanmaa
- Alankomaat
- Albania
- Andorra
- Argentiina
- Armenia
- Australia
- Bahama
- Barbados
- Belgia
- Belize
- Benin
- Bolivia
- Bosnia ja Hertsegovina
- Botswana
- Brasilia
- Bulgaria
- Chile
- Costa Rica
- Dominikaaninen tasavalta
- Ecuador
- Egypti
- El Salvador
- Espanja
- Etelä-Afrikka
- Etelä-Korea
- Filippiinit
- Färsaaret
- Gabon
- Gambia
- Georgia
- Ghana
- Gibraltar
- Grenada
- Grönlanti
- Guatemala
- Guernsey
- Guyana
- Haiti
- Honduras
- Hongkong – Kiinan erityishallintoalue
- Huippuvuoret ja Jan Mayen
- Indonesia
- Irlanti
- Islanti
- Iso-Britannia
- Italia
- Itävalta
- Jamaika
- Japani
- Jersey
- Kanada
- Kazakstan
- Kenia
- Kiina
- Kolumbia
- Kongon demokraattinen tasavalta
- Kongon tasavalta
- Kreikka
- Kroatia
- Kuuba
- Kypros
- Latvia
- Lesotho
- Liechtenstein
- Liettua
- Luxemburg
- Madagaskar
- Malta
- Mansaari
- Marokko
- Meksiko
- Moldova
- Monaco
- Mongolia
- Montenegro
- Montserrat
- Mosambik
- Namibia
- Nicaragua
- Niger
- Nigeria
- Norja
- Panama
- Papua-Uusi-Guinea
- Paraguay
- Peru
- Pohjois-Makedonia
- Portugali
- Puerto Rico
- Puola
- Ranska
- Romania
- Ruotsi
- Saksa
- San Marino
- Serbia
- Seychellit
- Singapore
- Slovakia
- Slovenia
- Suomi
- Suriname
- Sveitsi
- Tanska
- Tšekki
- Tunisia
- Turkki
- Ukraina
- Unkari
- Uruguay
- Uusi-Seelanti
- Valko-Venäjä
- Vatikaani
- Venezuela
- Venäjä
- Vietnam
- Viro
- Yhdysvallat
- Zimbabwe
Aiheeseen liittyvät laskurit
Lomapäivien optimoija
Suunnittele loma niin, että lomapäivät, pyhät ja viikonloput antavat yhteensä mahdollisimman pitkät vapaajaksot. Kolme suunnitelmaa kolmella tavoitteella.
Palkka ↔ tuntipalkkalaskuri
Laske vuosi- tai kuukausipalkasta tuntipalkka ja tuntipalkasta kuukausi- tai vuosipalkka.
Poissaolovähennyslaskuri
Laske, kuinka paljon bruttopalkasta vähennetään palkattomilta poissaolotunneilta.
Palkka- ja verolaskuri
Laske bruttopalkasta nettopalkka tai päinvastoin, kaikkine Viron palkkaveroineen ja työnantajan kokonaiskustannuksineen.