Saksa: työpäivälaskuri
Saksa 2026: 252–254 työpäivää alueesta riippuen. Valtakunnallisia juhlapyhiä on 9, ja alueilla on lisäksi omia pyhiä. Tarkka luku löytyy alla olevasta taulukosta tai laskurista, kun valitset alueen.
Saksa 2026 lyhyesti
Työpäivien määrä riippuu alueesta. Valitse alue nähdäksesi tarkan luvun.
Virheellinen päiväväli.
Tietojen lataaminen epäonnistui.
Juhlapyhät 2026
Tammikuu
- 1. tammi Torstaina Neujahr (New Year's Day)
- 6. tammi Tiistaina Heilige Drei Könige (Epiphany) Baden-Württemberg, Bayern, Sachsen-Anhalt
Maaliskuu
- 8. maalis Sunnuntaina Internationaler Frauentag (International Women's Day) Berlin, Mecklenburg-Vorpommern Viikonloppu
Huhtikuu
- 3. huhti Perjantaina Karfreitag (Good Friday)
- 5. huhti Sunnuntaina Ostersonntag (Easter Sunday) Brandenburg Viikonloppu
- 6. huhti Maanantaina Ostermontag (Easter Monday)
Toukokuu
- 1. touko Perjantaina Tag der Arbeit (Labour Day)
- 14. touko Torstaina Christi Himmelfahrt (Ascension Day)
- 24. touko Sunnuntaina Pfingstsonntag (Pentecost) Brandenburg Viikonloppu
- 25. touko Maanantaina Pfingstmontag (Whit Monday)
Kesäkuu
- 4. kesä Torstaina Fronleichnam (Corpus Christi) Baden-Württemberg, Bayern, Hessen, Nordrhein-Westfalen, Rheinland-Pfalz, Saarland
Elokuu
- 15. elo Lauantaina Mariä Himmelfahrt (Assumption Day) Saarland Viikonloppu
Syyskuu
- 20. syys Sunnuntaina Weltkindertag (World Children's Day) Thüringen Viikonloppu
Lokakuu
- 3. loka Lauantaina Tag der Deutschen Einheit (German Unity Day) Viikonloppu
- 31. loka Lauantaina Reformationstag (Reformation Day) Brandenburg, Mecklenburg-Vorpommern, Sachsen, Sachsen-Anhalt, Thüringen, Bremen, Hamburg, Niedersachsen, Schleswig-Holstein Viikonloppu
Marraskuu
- 1. marras Sunnuntaina Allerheiligen (All Saints' Day) Baden-Württemberg, Bayern, Nordrhein-Westfalen, Rheinland-Pfalz, Saarland Viikonloppu
- 18. marras Keskiviikkona Buß- und Bettag (Repentance and Prayer Day) Sachsen
Joulukuu
- 25. joulu Perjantaina Erster Weihnachtstag (Christmas Day) Seuraava
- 26. joulu Lauantaina Zweiter Weihnachtstag (St. Stephen's Day) Viikonloppu
Työpäivät kuukausittain 2026, vain valtakunnalliset pyhät
| Kuukausi | Työpäiviä | Tunnit | Juhlapyhät |
|---|---|---|---|
| Tammikuu 1.1. Neujahr (New Year's Day) | 21 | 168 | 1.1. Neujahr (New Year's Day) |
| Helmikuu | 20 | 160 | |
| Maaliskuu | 22 | 176 | |
| Huhtikuu 3.4. Karfreitag (Good Friday), 6.4. Ostermontag (Easter Monday) | 20 | 160 | 3.4. Karfreitag (Good Friday), 6.4. Ostermontag (Easter Monday) |
| Toukokuu 1.5. Tag der Arbeit (Labour Day), 14.5. Christi Himmelfahrt (Ascension Day), 25.5. Pfingstmontag (Whit Monday) | 18 | 144 | 1.5. Tag der Arbeit (Labour Day), 14.5. Christi Himmelfahrt (Ascension Day), 25.5. Pfingstmontag (Whit Monday) |
| Kesäkuu | 22 | 176 | |
| Heinäkuu | 23 | 184 | |
| Elokuu | 21 | 168 | |
| Syyskuu | 22 | 176 | |
| Lokakuu 3.10. Tag der Deutschen Einheit (German Unity Day) | 22 | 176 | 3.10. Tag der Deutschen Einheit (German Unity Day) |
| Marraskuu | 21 | 168 | |
| Joulukuu 25.12. Erster Weihnachtstag (Christmas Day), 26.12. Zweiter Weihnachtstag (St. Stephen's Day) | 22 | 176 | 25.12. Erster Weihnachtstag (Christmas Day), 26.12. Zweiter Weihnachtstag (St. Stephen's Day) |
| Yhteensä | 254 | 2032 |
Työpäivät alueittain 2026
| Alue | Työpäiviä | Tunnit | Alueen omat pyhät arkipäivinä |
|---|---|---|---|
| Baden-Württemberg6.1. Heilige Drei Könige (Epiphany), 4.6. Fronleichnam (Corpus Christi) | 252 | 2016 | 6.1. Heilige Drei Könige (Epiphany), 4.6. Fronleichnam (Corpus Christi) |
| Bayern6.1. Heilige Drei Könige (Epiphany), 4.6. Fronleichnam (Corpus Christi) | 252 | 2016 | 6.1. Heilige Drei Könige (Epiphany), 4.6. Fronleichnam (Corpus Christi) |
| Berlin– | 254 | 2032 | – |
| Brandenburg– | 254 | 2032 | – |
| Bremen– | 254 | 2032 | – |
| Hamburg– | 254 | 2032 | – |
| Hessen4.6. Fronleichnam (Corpus Christi) | 253 | 2024 | 4.6. Fronleichnam (Corpus Christi) |
| Mecklenburg-Vorpommern– | 254 | 2032 | – |
| Niedersachsen– | 254 | 2032 | – |
| Nordrhein-Westfalen4.6. Fronleichnam (Corpus Christi) | 253 | 2024 | 4.6. Fronleichnam (Corpus Christi) |
| Rheinland-Pfalz4.6. Fronleichnam (Corpus Christi) | 253 | 2024 | 4.6. Fronleichnam (Corpus Christi) |
| Saarland4.6. Fronleichnam (Corpus Christi) | 253 | 2024 | 4.6. Fronleichnam (Corpus Christi) |
| Sachsen18.11. Buß- und Bettag (Repentance and Prayer Day) | 253 | 2024 | 18.11. Buß- und Bettag (Repentance and Prayer Day) |
| Sachsen-Anhalt6.1. Heilige Drei Könige (Epiphany) | 253 | 2024 | 6.1. Heilige Drei Könige (Epiphany) |
| Schleswig-Holstein– | 254 | 2032 | – |
| Thüringen– | 254 | 2032 | – |
Miten se toimii?
Tämä laskuri laskee työpäivät, juhlapyhät ja lyhennetyt työpäivät valitulle maalle ja ajanjaksolle. Työpäivä on jokainen viikonlopun (lauantai ja sunnuntai, Egyptissä perjantai ja lauantai) ulkopuolinen päivä, joka ei ole juhlapyhä. Lyhennetyt työpäivät: Virossa uudenvuodenpäivää, itsenäisyyspäivää, voitonpäivää ja jouluaattoa välittömästi edeltävä työpäivä on 3 tuntia lyhyempi. Latviassa ja Liettuassa jokaista juhlapyhää välittömästi edeltävä työpäivä on tunnin lyhyempi (Latvian työlaki § 135, Liettuan työlaki 112 §).
Pyhätiedot tulevat Nager.Date julkisesta juhlapyhatietokannasta, jota päivitetään vuosittain.
Usein kysytyt kysymykset
Mitä lasketaan työpäiväksi?
Mikä on lyhennetty työpäivä?
Miksi jotkin juhlapyhät eivät vähennä työpäivien määrää?
Miten vuoden työtunnit lasketaan?
Työpäivät ja juhlapyhät muissa maissa
- Ahvenanmaa
- Alankomaat
- Albania
- Andorra
- Argentiina
- Armenia
- Australia
- Bahama
- Barbados
- Belgia
- Belize
- Benin
- Bolivia
- Bosnia ja Hertsegovina
- Botswana
- Brasilia
- Bulgaria
- Chile
- Costa Rica
- Dominikaaninen tasavalta
- Ecuador
- Egypti
- El Salvador
- Espanja
- Etelä-Afrikka
- Etelä-Korea
- Filippiinit
- Färsaaret
- Gabon
- Gambia
- Georgia
- Ghana
- Gibraltar
- Grenada
- Grönlanti
- Guatemala
- Guernsey
- Guyana
- Haiti
- Honduras
- Hongkong – Kiinan erityishallintoalue
- Huippuvuoret ja Jan Mayen
- Indonesia
- Irlanti
- Islanti
- Iso-Britannia
- Italia
- Itävalta
- Jamaika
- Japani
- Jersey
- Kanada
- Kazakstan
- Kenia
- Kiina
- Kolumbia
- Kongon demokraattinen tasavalta
- Kongon tasavalta
- Kreikka
- Kroatia
- Kuuba
- Kypros
- Latvia
- Lesotho
- Liechtenstein
- Liettua
- Luxemburg
- Madagaskar
- Malta
- Mansaari
- Marokko
- Meksiko
- Moldova
- Monaco
- Mongolia
- Montenegro
- Montserrat
- Mosambik
- Namibia
- Nicaragua
- Niger
- Nigeria
- Norja
- Panama
- Papua-Uusi-Guinea
- Paraguay
- Peru
- Pohjois-Makedonia
- Portugali
- Puerto Rico
- Puola
- Ranska
- Romania
- Ruotsi
- Saksa
- San Marino
- Serbia
- Seychellit
- Singapore
- Slovakia
- Slovenia
- Suomi
- Suriname
- Sveitsi
- Tanska
- Tšekki
- Tunisia
- Turkki
- Ukraina
- Unkari
- Uruguay
- Uusi-Seelanti
- Valko-Venäjä
- Vatikaani
- Venezuela
- Venäjä
- Vietnam
- Viro
- Yhdysvallat
- Zimbabwe
Aiheeseen liittyvät laskurit
Lomapäivien optimoija
Suunnittele loma niin, että lomapäivät, pyhät ja viikonloput antavat yhteensä mahdollisimman pitkät vapaajaksot. Kolme suunnitelmaa kolmella tavoitteella.
Palkka ↔ tuntipalkkalaskuri
Laske vuosi- tai kuukausipalkasta tuntipalkka ja tuntipalkasta kuukausi- tai vuosipalkka.
Poissaolovähennyslaskuri
Laske, kuinka paljon bruttopalkasta vähennetään palkattomilta poissaolotunneilta.
Palkka- ja verolaskuri
Laske bruttopalkasta nettopalkka tai päinvastoin, kaikkine Viron palkkaveroineen ja työnantajan kokonaiskustannuksineen.